Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Καλλιθέα- Δόξα Δράμας 0-1 στο 90''(+Video)

Η Δόξα Δράμας με γκολ του Μοσχάκη στο τελευταίο λεπτό, πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Καλλιθέας στο "Ελ Πάσο"στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Football League

Μια σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην εξάδα του πρωταθλήματος πήρε η Δόξα Δράμας. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, με γκολ του Μοσχάκη στο 90', επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας στο "Ελ Πάσο" στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής και έφτασε έτσι στους 28 βαθμούς.

Από την άλλη η Καλλιθέα, μετά και από αυτή την ήττα είναι σε πάρα πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή της στην Football League, καθώς παραμένει ουραγός με δέκα μόλις βαθμούς.

Tο παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά και ότι άξιζε, ήταν η φάση του γκολ στο τελευταίο λεπτό. Στο 13', μετά από σέντρα του Γελαδαρη από αριστερά, ο Λίμα έκανε την κεφαλιά, με τον Μανιάτη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει την μπάλα. Στο 22', ο Γκονζάλες έδωσε στον Χατζηζήση, ο τελευταίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μανιάτη.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, ήταν στο 44' για την Καλλιθέα, όταν από το σουτ του Κατσαρού από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 68', ο Κατσαρός δοκίμασε την σέντρα-σουτ η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ για την Καλλιθέα, στην εξέλιξη της φάσης η Καλλιθέα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, με την διαιτητή του αγώνα Μήτση να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Στο 84', ο Μαρκόφσκι για την Δόξα μέσα από την περιοχή έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Καλλιθέας και στο 90', η ομάδα της Δράμας κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πάρει το "τρίποντο".

Ο Τσιμπλίδης έβγαλε μια ωραία πάσα στο κέντρο της άμυνας της Καλλιθέας και ο Μοσχάκης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό, Καλλιθέα- Δόξα Δράμας 0-1.

Η διαιτητής του αγώνα, Μήτση (Πειραιά), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Πλατέλλα, Χάλαρη, Μαρουκάκη, Ηρακλή και Καραδήμο

Καλλιθέα: Μανιάτης, Κισκαμπάνης, Ζουμπουλάκης, Ηρακλής (75' Ντακόλ), Καραδήμος, Πλατέλλας, Μαρουκάκης, Πινδώνης (37' Κατσαρός), Χάλαρης, Καλτσάς (87' Α. Τεγούσης), Τζωρμπατζάκης.

Δόξα Δράμας: Τοπαλίδης, Χατζηζήσης, Γελαδάρης, Γκονζάλες, Μαρκόφσκι, Μαραγκός (65' Μοσχάκης), Λίμα, Καρακώστας, Βέρτζος, Χατζηπαντελίδης (85' Τσιμπλίδης), Καπέλ (46' Χλωρός).

Τέλος ο Βλαστός από Καλλιθέα

Η νέα ήττα της Καλλιθέας έφερε και την παραίτηση του Γιώργου Βλαστού.

Μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στην αθηναϊκή ομάδα και την Δόξα, η λήξη του οποίου βρήκε την ομάδα της Δράμας να παίρνει τη νίκη με 1-0, ο τεχνικός της Καλλιθέας γνωστοποίησε ότι παραιτείται από την τεχνική ηγεσία της ομάδας.
Στις δηλώσεις του, άφησε αιχμές προς την διαιτησία και τα σφυρίγματα κατά της Καλλιθέας.