Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Ανάσα για την Βέροια…

Όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Βέροιας, ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης εξέφρασε την πίστη του κι έδωσε τον λόγο του πως θα κάνει ότι μπορεί για να ξεφύγει η «Βασίλισσα του Βορρά» από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Κι έκανε την καλύτερη αρχή, αφού επικράτησε του Πιερικού με 1-0, με γκολ του Κουτσοσπύρου, κάνοντας το πρώτο βήμα για να αποφύγει τα πλέι-άουτ.

Η ομάδα της Βέροιας μπήκε στον «βαρύ» αγωνιστικό χώρο με σκοπό να «τελειώσει» από το πρώτο μέρος το ματς. Ο Πιερικός περιορίστηκε σε δευτερεύοντα ρόλο αφού η πίεση των «κυανέρυθρων» ήταν ασφυκτική. Οι φάσεις μπροστά στην περιοχή των Κατερινιωτών ήταν αρκετές με πιο σημαντική αύτη που έγινε στο 13’. Ο Σαμαράς σκόραρε αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα , που κανονικά θα έπρεπε να μετρήσει, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ. Η «Βασίλισσα του Βορρά» δεν πτοήθηκε από την άδικη απόφαση και το γεγονός αυτό επιβραβεύθηκε στο 43’ όταν και ο Κουτσοσπύρος σούταρε εύστοχα, κάνοντας το 1-0 στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Video του γκολ που ακυρώθηκε

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βέροια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό θέλοντας να βάλει και δεύτερο γκολ. Σε δύο περιπτώσεις ο Κουτσοσπύρος, σε μία ο Μπλαζέφσκι και σε μία με τον Διαμαντόπουλο δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0, δίνοντας το δικαίωμα στον Πιερικό να απειλήσει χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού οι τελικές τους προσπάθειες ήταν πολύ κακές. Με αυτό το τρίποντο, ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο της Βέροιας.

Το γκολ του Κουτσοσπύρου, ήταν αρκετό για την Βέροια να πάρει τη νίκη με 1-0 επί του Πιερικού στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Football League

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η Βέροια. Η "βασίλισσα του βορρά" με το γκολ του Κουτσοσπύρου λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Πιερικού στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Football League.

Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας με το δεξί, έφτασε στους 28 βαθμούς και ξέφυγε προσωρινά από τις θέσεις των πλέι άουτ. Από την άλλη ο Πιερικός παρέμεινε στους 25 βαθμούς.

Η Βέροια πάντως ήταν καλύτερη στην μεγάλυτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα είχε και δοκάρι με τον Καλογέρη στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Βέροια- Πιερικός 1-0