Τρίτη 5 Απριλίου 2011

Εθνικός-Εθνικός Αστέρας 0-2 (+Video)

Ο Εθνικός Αστέρας έκανε ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία, καθώς πέρασε από το Ελληνικό επικρατώντας με 2-0 του Εθνικού στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Football League.

Μια πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια να αποφύγει τα πλέι άουτ έκανε ο Εθνικός Αστέρας, καθώς η  ομάδα της Καισαριανής με γκολ των Βάσι και Σκάρου πέρασε από το γήπεδο του Ελληνικού επικρατώντας με 2-0 του Εθνικού στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής.

Έτσι η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον "ερυθρόλευκο" πάγκο, έφτασε στους 32 βαθμούς ξεπερνώντας τον Εθνικό ο οποίος έμεινε στους 31 και μπήκε πλέον σε περιπέτειες.

Ο Βάσι με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 16ο λεπτό έκανε το 0-1 για τους Καισαριανιώτες, ενώ ο Σκάρος στο 73' πάλι με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για τον Εθνικό Αστέρα.

Να σημειωθεί πως υπήρξε και μια δίλεπτη διακοπή στον αγώνα, καθώς στο 80ο λεπτό, 2-3 φίλοι του Εθνικού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο αποχώρησαν μετά από δύο λεπτά, χωρίς να δημιουργηθούν παρατράγουδα.

Αναλυτικότερα:

Εθνικός-Εθνικός Αστέρας 0-2

(16' Bάσι, 73' Σκάρος)

Σημαντική νίκη που τον φέρνει στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού, σημείωσε ο Εθνικός Αστέρας στο άδειο Ελληνικό.
Η ομάδα της Καισαριανής ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Βάσι, έπειτα από λάθος του Παγώνη.
Έχοντας αποφορτιστεί από το άγχος, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα.
Στην επανάληψη, το θέαμα ήταν ακόμα πιο φτωχό, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Κάποιες "μικροευκαιρίες" του Εθνικού δεν απείλησαν τον Κοτταρά και έτσι στη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία, στο 73', ο Αστέρας κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Σκάρο και να "κλειδώσει" τη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα:

14': Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάσι, ο Λουάμο με κεφαλιά, στέλνει την μπάλα άουτ.
16' ΓΚΟΛ! Σέντρα του Λουάμο από τα αριστερά, ο Παγώνης υποπίπτει σε λάθος και ο Βάσι με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Αστέρα.
25': Εκτέλεση φάουλ του Τσεμπερίδη, η μπάλα περνά άουτ.
33': Σουτ του Χανιώτη, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
45': Σουτ του Τσεμπερίδη, η μπάλα περνά άουτ.
45+1': Κοντινό σουτ του Διαμάντη, μπλοκάρει ο Σωτηρίου
73' ΓΚΟΛ! Μετά από γύρισμα του Χανιώτη, ο Σκάρος από κοντά δε δυσκολεύεται να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Θαλής Τσιριμώκος): Σωτηρίου, Γκράιμς (69' Καρλόπουλος), Παγώνης, Κοκκίνης (31' Φοφανά), Σύρος, Σιλιγαρδάκης, Ψιάνος, Τσεμπερίδης, Φαρινόλα (58' Ουατάρα), Ολοντό, Βασιλόγιαννης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Κοτταράς, Καρατζάς, Τραορέ, Τσιώλης, Διαμάντης, Βάσι, Σανόκο (66' Σκάρος), Λουάμο (90' Μπενίσκος), Χανιώτης (76' Αργυρίου), Παντίδος, Άντονι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννουλάκης (Χανίων)
ΒΟΗΘΟΙ: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Βλάσσης (Λασιθίου)
Κίτρινες: 57' Παγώνης, 95' Σύρος / 23' Παντίδος, 38' Άντονι, 52' Κοτταράς