Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Σταθερά τρίτος ο Διαγόρας άλωσε (και) την Φυλή 0-2 (+Video)

Ο Διαγόρας καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Θρασύβουλο και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, πέντε βαθμούς πάνω από τους ΟΦΗ και Λεβαδειακό.
Αέρα πέρασε από την Φυλή ο Διαγόρας, που επικράτησε με 2-0 του Θρασύβουλου στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Football League. Αυτή ήταν η 6η εκτός έδρας νίκη των ροδιτών στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ το Σάββατο (22/1) στην Καρδίτσα, αφήνει την ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη μόνη τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα με 38 βαθμούς, 3 λιγότερους από τον 2ο Παναιτωλικό.

Στον αντίποδα, ο Θρασύβουλος με την ήττα αυτή παρέμεινε στην 9η θέση μαζί με την Ηλιούπολη έχοντας 23 βαθμούς σε 19 παιχνίδια.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, εν αντιθέσει με το δεύτερο που είχε ρυθμό και ευκαιρίες από τους δύο αντιπάλους.
Οι δύο ομάδες μπήκαν διστακτικά στον αγωνιστικό χώρο και με εξαίρεση ένα σουτ του Σαλαμαστράκη στο 15ο λεπτό για τον Διαγόρα, δεν δημιούργησαν άλλες αξιόλογες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.
Αντίθετα, μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Ροδίτες ευτύχησαν να προηγηθούν (στο 47'), όταν ο Γεωργίου εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και αφού έκλεψε την μπάλα, την έστειλε με υποδειγματικό πλασέ στα δίχτυα του Κωστάκη.

Θρασύβουλος - Διαγόρας 0-1

Οι φιλοξενούμενοι και μετά το τέρμα που πέτυχαν, ήταν καλύτεροι και στο 54' μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Θρασύβουλου, η μπάλα έφτασε στον Αγκιρίμπα, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-2.

Θρασύβουλος - Διαγόρας 0-2

Στο χρονικό διάστημα που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους κι έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ που θα τους ξανάβαζε στο παιχνίδι, όμως είχαν μπροστά τους έναν εκπληκτικό Ταμπάση που κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Θρασύβουλος (Αντώνης Μανίκας): Κωστάκης, Κολοτούρος, Παπαζούδης (45' Βασιλείου), Μουστόγιαννης, Φρίμπονγκ, Κατσίκης, Τσούτσουρας, Βαλεριάνος, Λανγκλέ (60' Κακαράς), Παληγεώργος (57' Τσιλιγκίρης), Ζαχαρόπουλος.
Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Ταμπάσης, Σαλαμαστράκης, Ρέγιες (85' Καρπαθάκης), Σπάρταλης, Φράγκος (81' Γκούτμαν), Γεωργίου, Προβατίδης, Αγκιρίμπα, Πλάτανος, Χριστοφιλέας, Πουλόπουλος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννουλάκης (Χανίων)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και οι υπόλοιποι αγώνες της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22/1
Αναγέννηση Καρδίτσας - ΟΦΗ 2-1 (33' Ντοριβάλ, 70' Αθανασιάδης - 23' Αγρίτης)
Κυριακή 23/1
Παναιτωλικός - Αγροτικός Αστέρας 4-0 (8' Γκούρμα, 68' Καούνος, 83' Θεοδωρίδης, 90' Μπελεβώνης)
Λεβαδειακός - Τρίκαλα 3-1 (1' Ζουρούδης, 20' Πόποβιτς, 54' Λισγάρας - 42' Ενοκ)
Πιερικός - Ηλιούπολη 2-1 (70', 90' Γιαζιτζόγλου - 83' Βάρα)
ΠΑΣ Γιάννινα - Εθνικός 3-1 (6' Τζάνης, 66', 89' Σιαλμάς - 39' Ψιάνος)
Δόξα Δράμας - Ιωνικός 5-1 (17', 63' Χατζηπαντελίδης, 33' πεν, 42', 81' Μαρκόφσκι - 85' Χιονίδης)
Βέροια - Πανθρακικός 0-0