Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

Λευκή ισοπαλία στη Ρόδο, πρώτος ο ΠΑΣ (video)

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι στη Ρόδο, ανάμεσα στον τοπικό Διαγόρα και τον πρωτοπόρο της Football League, ΠΑΣ Γιάννινα. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΠΑΣ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, νιώθοντας όμως πια καυτή την ανάσα του Παναιτωλικού, ο οποίος νίκησε τον ΟΦΗ και βρίσκεται ένα μόλις βαθμό πίσω από τους γιαννιώτες.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και σίγουρα ο ΠΑΣ θα είναι ευχαριστημένος, καθώς με τον βαθμό που πήρε έφτασε στους 27, έναν περισσότερο από τον Παναιτωλικό και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Από την άλλη ο Διαγόρας, ο οποίος στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαλαμαστράκη, έφτασε στους 19 βαθμούς, παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ σημείωσε και γκολ με τον Ταραχούλσκι, το οποίο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Το ματς

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό, όταν ο Σιαλμάς έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το ματς να γίνεται κυρίως στον χώρο του κέντρου και μέχρι το τέλος του α' μέρος υπήρξε μια ακόμη καλή ευκαιρία η οποία ήταν και αυτή για τους φιλοξενούμενους.

Στο 34', ο Κειτά έκανε μια ατομική ενέργεια, δοκίμασε και το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Ταμπάσης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Καλύτερο το δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο, καθώς οι δύο ομάδες έδειξαν την διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ. Στο 46' ένα πλασέ του Σιαλμά ο Ταμπάσης μπλόκαρε την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Διαγόρας σημείωσε ένα τέρμα το οποίο ακυρώθηκε.

Συγκεκριμένα, στο 43', μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ταραχούλσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 65', ήρθε η απάντηση του ΠΑΣ στις ευκαιρίες, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυριάκου ο Κώτσιος πήρε την πρώτη κεφαλιά η οποία κατέληξε στον Τζάνη και αυτός από κοντά δεν κατάφερε με δεύτερη κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Στο 70', από μια κεφαλιά του Σαλαμαστράκη η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κηπουρού, όπως και το σουτ του Κυριάκου στο 82' που κατέληξε στα χέρια του Ταμπάση.

Στο 89', ο Διαγόρας έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαλαμαστράκη με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Κειτά. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Ταμπάσης, Χατζόπουλος, Σαλαμαστράκης, Ρέγες (88' Εξουζίδης), Ζουρούδης, Γκούτμαν, Ζλάτκοβιτς, Γεωργίου (90+4' Σπάρταλης), Προβατίδης, Ταραχούλσκι (81' Kαμινιώτης), Πουλόπουλος.
ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον, Κώτσιος, Πάντος, Κεϊτά, Τζημόπουλος (60' Κυριάκος), Ντε Βινσέντι (60' Ανδράλας), Σιαλμάς (71' Φουρτάδο), Τζάνης, Μπακαγιόκο.
Κίτρινες κάρτες: Σαλαμαστράκης (43', Διαγόρας), Ζουρούδης (44' Διαγόρας)- Τζημόπουλος (28', ΠΑΣ Γιάννινα).
Κόκκινες κάρτες: Σαλαμαστράκης (88', Διαγόρας)

Aναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής:
Σάββατο 27/11
Ιωνικός - Βέροια: 0-0
Tρίκαλα - Πιερικός: 1-2 (41' Μανουσάκης - 45', 53' Γκουγκουλιάς)
Κυριακή 28/11
Αγροτικός Αστέρας - Λεβαδειακός: 0-1 (66' Πόποβιτς)
Ηλιούπολη - Θρασύβουλος: 1-0 (78' Νατσέφκσι)
Εθνικός - Δόξα Δράμας: 2-2 (26' Ουαταρά, 76' πεν. Κορακάκης - 11' Γελαδάρης, 48' Μαρκόφσκι)
Καλλιθέα - Αναγέννηση Καρδίτσας: 2-1 (62' Ζουμπουλάκης, 79' Κισκαμπάνης - 45' Ραονέ)
Πανθρακικός - Εθνικός Αστέρας: 1-2 (32' Ρομπέρ - 1' Παλάσκας, 45+1' Φραντζεσκί)